• zostań w domu
  Przyszło nam zmierzyć się z trudnym wyzwaniem. Musimy siedzieć w domach i unikać kontaktów nawet z najbliższymi. Świat jakby stanął Read More
 • 1

Książki o epidemiach to jeden z trendów w literaturze tak dzisiaj, jak i dawniej. Czy warto czytać je teraz, kiedy Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię koronawirusa? Przyjrzyjmy się najbardziej znanym tytułom.

Książki o epidemiach. Dlaczego po nie sięgamy?

Książki o epidemiach to dzisiaj jedna z propozycji, które mogą uatrakcyjnić nam czas społecznej kwarantanny. Okres ten jest przecież szczególny: miliony Polaków zostają w domach po to, aby koronawirus nie przyniósł w naszym kraju katastrofalnych skutków. Media aż huczą od niepokojących wiadomości - trudno się temu dziwić. Czy istnieje potrzeba tego, aby bać się jeszcze bardziej? Książki o epidemiach niekoniecznie muszą potęgować pesymizm i tworzyć w naszych myślach wyłącznie czarne scenariusze.

Z pewnością w atmosferze ostatnich dni jest coś z klimatu oblężenia i wyobcowania - każdy pozostaje sam w swoim domu, rytm dnia toczy się odmiennie. Nic nie wskazuje jednak, aby miał nas dotknąć kataklizm w rodzaju ,,czarnej śmierci'', która pustoszyła Europę w XIV w. Książki o epidemiach zawierają w sobie podobny ładunek emocjonalny, jednak jest on spotęgowany. Porównując sytuację, która nas spotkała, z losami bohaterów ,,Dżumy'' Alberta Camusa możemy stwierdzić, że obecny okres nie jest dramatyczna. Należy opanować emocje, uspokoić się i stosować do obowiązujących zaleceń.

,,Dżuma'' pokazuje, że na śmiertelnie groźną epidemię trzeba patrzeć z różnych perspektyw. Nie dla wszystkich oznacza to samo, nie każdy jest w stanie poświęcić wiele, aby z nią walczyć. Książka może być źródłem refleksji, które pozwolą z milczącą aprobatą, przestrzegać wszystkie niewygodne zalecenia władz - dla dobra naszego i innych.

Książki o zarazie - najbardziej znane tytuły

Książki o zarazie to kilka rodzajów literatury, która w różnym stopniu dotyka problematyki związanej z epidemią i losami ludzi, którzy podejmują nierówną walkę. Nie dziwi, że w krajach wcześniej dotkniętych koronawirusem (Japonia, Hiszpania, Włochy), bestsellerami stały się wspomniana ,,Dżuma'', czy też ,,Miasto ślepców'' Jose Saramago. Ostatnia książka, wydana ćwierć wieku temu, powróciła do łask czytelników. Możliwe, że powodem jest przedstawienie w niej świata w trakcie epidemii, wraz ze zmianami, które w życiu społecznym przyniosła. Efekt obawy przed tym, że koronawirus zmieni nasze życie nie do poznania? Być może.

Najbardziej popularne tytuły książek o zarazie to:

 • ,,Dżuma'' Alberta Camusa
 • ,,Miasto ślepców'' Jose Saramago
 • ,,Miłość w czasach zarazy'' Gabriela Garcii Marqueza
 • ,,Bastion'' Stephena Kinga
 • ,,Plaga'' Grahama Mastertona

Książki o epidemiach to nie tylko różnego typu powieści, ale też prace historyczne lub popularnonaukowe. Blisko nich znajduje się też beletrystyka opowiadająca o historycznych lub fikcyjnych bohaterach, których losy osadzono w realiach prawdziwej epidemii. Tytuły w rodzaju napisanej przez Jacquesa Ruffie ,,Historii epidemii'', zaspokajają ciekawość dawnych sytuacji kryzysowych. Nie tylko pokazują nam to, jak rozprzestrzeniały się zarazy, jak na nie reagowano i dlaczego z nimi przegrywano, ale posiadają dodatkowy atut. Przenoszą nasze osobiste, uwarunkowane psychologicznie lęki przed zarazą i - w konsekwencji - przed drugim człowiekiem, na szersze tło. Czytając o reakcjach ludzi dawniej, łatwiej jest nam zrozumieć nas samych i opanować emocje.

 Polecić warto książki takie, jak:

 • ,,Historia epidemii'' Jacquesa Ruffie 
 • ,,Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości'' Jennifer Wright
 • ,,Człowiek i mikroby'' Arno Karlena
 • ,,Czarna śmierć'' Williama Naphy'ego i Andrew Spicera
 • ,,Wielkie epidemie w dziejach ludzkości'' Kennetha F. Kiple

Trzecią kategorią książek o epidemiach będą dzieła ściśle naukowe, ale też futurologiczne. Pierwsze z nich to najczęściej popularnonaukowe książki o zarazie z dużą dawką wiedzy medycznej lub z zakresu biologii. Również tutaj u podstaw leży ciekawość, ale nieco inaczej motywowana. W sytuacji, gdzie naszym życiem nierzadko rządzi plotka pod postacią ,,fake news'', dobrze jest skonfrontować medialny szum o koronawirusie z podanymi w przystępny sposób naukowymi ustaleniami. Futurologia zaś to pytania o przyszłość i o to, w jakim zakresie epidemia zmieni nasze życie i czy dało się ją przewidzieć. Niekiedy sięga się też po literaturę faktu.

 Poleca się tutaj zwłaszcza tytuły książek o epidemiach w rodzaju:

 • ,,Zarazki, geny a cywilizacja'' Davida Clarka
 • ,,Tajemnicze choroby współczesnego świata'' Pete'a Moore'a
 • ,,Ebola. Tragedia epidemii w dżunglach Zairu opowiedziana przez naocznego świadka'' Williama T. Close
 • ,,Zaraza'' Jerzego Ambroziewicza
 • ,,W piekle eboli'' Tadeusza Biedzkiego

Pandemia - książka. Pomiędzy fikcją a złowieszczą przepowiednią?

Książki o pandemii to również propozycje, które stały się sławne dość przypadkowo. Przykładem może być powieść Deana Koontza ,,Oczy ciemności'' z 1981 r. Autor, na jednej ze stron, opisał fikcyjną historię pojawienia się wirusa nazwanego ,,Wuhan 400'', który miał zostać wynaleziony przez Chiny jako doskonała broń biologiczna. W normalnej sytuacji pewnie nikt nie zwróciłby uwagi na ten fragment książki pisarza, gdyby nie fakt, że prawdziwa pandemia zaczęła się właśnie od chińskiego miasta Wuhan. Czy pisarz przewidział przyszłość? Z pewnością nie, ale na pewno wielu sięgnie po jego powieść z czystej ciekawości. 

Źródło: Kamil Michaluk, Gazeta.pl