• Korzystaj z Systemu Informacji Prawnej LEX!
  Szukasz obowiązującego aktu prawnego. Może potrzebujesz aktu już nieobowiązującego lub czekającego na wejście w życie. Albo rozdziału czy paragrafu z Czytaj więcej
 • Lekcje biblioteczne dla przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych
  Przedszkolakom i uczniom najmłodszych klas szkół podstawowych proponujemy udział w lekcjach bibliotecznych, które organizujemy w Bibliotece dla dzieci Bibluś. Zajęcia Czytaj więcej
 • Cztery kawiarenki językowe i jedna szachowa
  Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza mieszkańców miasta Nowej Soli i powiatu do kawiarenek językowych.Proponujemy pięć kawiarenek: * rosyjską, którą prowadzi Halina Pawłowska Czytaj więcej
 • ACADEMICA to supernarzędzie, dzięki której masz dostęp do ponad 2 mln dokumentów - książek i czasopism naukowych
  ACADEMICA to supernarzędzie, dzięki której masz dostęp do ponad 2 mln dokumentów - książek i czasopism naukowych. Oto kolejny dowód, że Czytaj więcej
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Dla miłośników światowego malarstwa mamy kolejną niespodziankę. Po holenderskich arcydziełach pędzla Rembrandta pokażemy teraz włoskich geniuszy i ich skarby.
Pod koniec ubiegłego roku w Czytelni Regionalnej zaprezentowaliśmy 60 wydawnictw, w większości były to pięknie wydane albumy, poświęcone twórczości Rembrandta. Termin ekspozycji nie był przypadkowy, w listopadzie cały świat obchodził okrągłą rocznicę - 350 lat od śmierci tego największego mistrza malarstwa niderlandzkiego.
Po sukcesie ,,Rembrandta” poszliśmy za ciosem. Wybór był oczywisty. Cofnęliśmy się o sto lat i padło na włoski renesans. Pomysł na ekspozycję jest taki sam. Pokazujemy z bliska ponad 80 polskich i zagranicznych wydawnictw, poświęconych trzem gigantom tamtej epoki: Leonardowi da Vinci (w ubiegłym roku obchodziliśmy pięćsetną rocznicę jego śmierci), Rafaelowi (podobną rocznicę obchodzimy w tym roku) i Michałowi Aniołowi.
Wystawa jest piękna, cieszy oczy, dużo na niej zbliżeń i szczegółów uświadamiających, jak wielki był geniusz rąk artystów. Oglądając to wszystko nasuwa się też pytanie: Co sprawiło, że w tym samym czasie aż trzy tak wielkie gwiazdy stworzyły tak wiele wspaniałych rzeczy? W końcu Mona Lisa Leonarda to najbardziej rozpoznawalny obraz świata, a Stworzenie Adama Michała Anioła i Szkoła ateńska Rafaela w niczym jej nie ustępują. Warto przypomnieć, że Rafael i Michał Anioł byli także znakomitymi architektami, a Leonardo rzeźbiarzem, filozofem, muzykiem, pisarzem, odkrywcą, matematykiem, mechanikiem, anatomem, wynalazcą i geologiem.
Do obejrzenia całości zachęcamy wszystkich, którzy kochają malarstwo i sztukę. Zależy nam też bardzo na młodzieży. Proponujemy, żeby nauczyciele z całymi klasami, w ramach zajęć poświęconych historii sztuki, odwiedzali nas. Bo naprawdę warto!
Podobnie jak to było w przypadku Rembrandta, albumy i opracowania udostępnił nam Artur Buttler, nowosolanin, znany i ceniony kolekcjoner oraz wielki pasjonat sztuki. Serdecznie mu za to dziękujemy.
Prezentacja znajduje się w Czytelni Regionalnej (pierwsze piętro), czynna jest codziennie w godzinach pracy Biblioteki. Wstęp oczywiście jest wolny. Zapraszamy!