• Korzystaj z Systemu Informacji Prawnej LEX!
  Szukasz obowiązującego aktu prawnego. Może potrzebujesz aktu już nieobowiązującego lub czekającego na wejście w życie. Albo rozdziału czy paragrafu z Czytaj więcej
 • Lekcje biblioteczne dla przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych
  Przedszkolakom i uczniom najmłodszych klas szkół podstawowych proponujemy udział w lekcjach bibliotecznych, które organizujemy w Bibliotece dla dzieci Bibluś. Zajęcia Czytaj więcej
 • Cztery kawiarenki językowe i jedna szachowa
  Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza mieszkańców miasta Nowej Soli i powiatu do kawiarenek językowych.Proponujemy pięć kawiarenek: * rosyjską, którą prowadzi Halina Pawłowska Czytaj więcej
 • ACADEMICA to supernarzędzie, dzięki której masz dostęp do ponad 2 mln dokumentów - książek i czasopism naukowych
  ACADEMICA to supernarzędzie, dzięki której masz dostęp do ponad 2 mln dokumentów - książek i czasopism naukowych. Oto kolejny dowód, że Czytaj więcej
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

W „Książkach. Magazynie do czytania” wybitny literaturoznawca Ryszard Koziołek – po wielkim międzynarodowym sukcesie powieści Sapkowskiego i serialu „Wiedźmin” oraz otrzymaniu Nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk – zastanawia się, dlaczego opowieści właśnie tych dwojga polskich pisarzy fascynują czytelników na świecie. Przy okazji Sapkowski udziela periodykowi jednego z nielicznych wywiadów. „Czy sukces jakiegoś pisarza może zmienić postrzeganie kraju? Zalecałbym wyzbyć się megalomanii” – stwierdza twórca Geralta i wyjawia, jak mu się podobał „Wiedźmin” Netfliksa.
W numerze znajdziemy też wywiad Juliusza Kurkiewicza z Ottessą Moshfegh, autorką głośnej książki „Mój rok relaksu i odpoczynku” opowiadającej o niemożliwej do przezwyciężenia samotności i braku radości życia pomimo tego, że na pozór wszystkie okoliczności sprzyjają dobrej i wygodnej przyszłości bohaterki. „Literatura wymaga absolutnej koncentracji i poświęcenia. I obojętności względem tego, co inni powiedzą – nieliczenia lajków” – wyznaje pisarka w rozmowie.
2020 rok został ustanowiony przez sejm Rokiem Leopolda Tyrmanda. Do księgarń trafiła już z tej okazji „nowa” publikacja pisarza, „Alfabet Tyrmanda”, opracowana na podstawie znanych i dotychczas niedostępnych w książkowym obiegu materiałów. W „Książkach. Magazynie do czytania” Krzysztof Varga tłumaczy, dlaczego autor „Złego” był wyjątkowym pisarzem i dlaczego warto znać jego książki.
„Potrafię sobie wyobrazić sytuację, w której wszyscy zaczniemy wchodzić z uśmiechem do komory gazowej, bo w mediach społecznościach rozejdzie się wiadomość, że tak należy” – twierdzi Dubravka Ugrešić. W rozmowie z Łukaszem Grzymisławskim chorwacka pisarka wyjaśnia, dlaczego nasz świat idzie w złym kierunku.
„Jego programy były wczesną wersją coachingu. W pełnym nienawiści uniwersum współczesnego YouTube’a jawi się jako poczciwy humanista” – pisze o Anatoliju Kaszpirowskim Olga Drenda. Autorka inspirowała się biografią tego słynnego telewizyjnego uzdrowiciela – „Kaszpirowski. Sen o wszechmocy” napisaną przez Gabriela Michalika. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Agora 12 lutego, a tymczasem w najnowszym numerze dwumiesięcznika Drenda rozważa fenomen popularności radzieckiego hipnotyzera w Polsce na początku lat 90. i wyjaśnia, dlaczego dziś powinien budzić bardziej sympatię niż zażenowanie.
Poza tym w „Książkach. Magazynie do czytania”: Wojciech Orliński, czytając „Rynek i ratusz. O ukrytej sieci powiązań, która rządzi światem” szkockiego historyka Nialla Fergusona, sprawdza, w które teorie spiskowe warto wierzyć; Weronika Murek opowiada historię pierwszej noblistki Selmy Lagerlöf, a Jerzy Jarniewicz analizuje życiorys amerykańskiego pisarza Jamesa Baldwina. Dodatkowo, w lutowym wydaniu będzie można przeczytać: artykuł Katarzyny Wężyk o baby boomersach, czyli rodzicach, którzy zostawili dzieciom gorszy świat niż zastali, a także wywiad Michała Nogasia z Dominiką Słowik, tegoroczną zdobywczynią literackiego Paszportu „Polityki”. Tymczasem w stałym dodatku „Książki dla Dzieci i Młodszych Dorosłych” ukaże się m.in. niezwykła opowieść Małgorzaty Rejmer adresowana do starszych dzieci, młodzieży i dorosłych.

Źródło: booklips.pl