• Korzystaj z Systemu Informacji Prawnej LEX!
  Szukasz obowiązującego aktu prawnego. Może potrzebujesz aktu już nieobowiązującego lub czekającego na wejście w życie. Albo rozdziału czy paragrafu z Czytaj więcej
 • Lekcje biblioteczne dla przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych
  Przedszkolakom i uczniom najmłodszych klas szkół podstawowych proponujemy udział w lekcjach bibliotecznych, które organizujemy w Bibliotece dla dzieci Bibluś. Zajęcia Czytaj więcej
 • Cztery kawiarenki językowe i jedna szachowa
  Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza mieszkańców miasta Nowej Soli i powiatu do kawiarenek językowych.Proponujemy pięć kawiarenek: * rosyjską, którą prowadzi Halina Pawłowska Czytaj więcej
 • ACADEMICA to supernarzędzie, dzięki której masz dostęp do ponad 2 mln dokumentów - książek i czasopism naukowych
  ACADEMICA to supernarzędzie, dzięki której masz dostęp do ponad 2 mln dokumentów - książek i czasopism naukowych. Oto kolejny dowód, że Czytaj więcej
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Polska noblistka pojawia się także w artykule Natalii Szostak i Łukasza Pilipa, którzy udali się do świata Olgi Tokarczuk, by opowiedzieć o tym, jak narodziła się jej proza. Podróżując w ślad za autorką „Biegunów” od maleńkiej wsi Klenica, przez Kietrz, Wałbrzych, Londyn, aż do położonego w Kotlinie Kłodzkiej Krajanowa, Szostak i Pilip opowiadają o procesie powstawania kolejnych powieści i emocjach towarzyszących otrzymywaniu kolejnych wyróżnień. Przewodnikami po świecie Olgi Tokarczuk są między innymi Karol Maliszewski, poeta i znajomy noblistki, jej wieloletnia tłumaczka Antonia Lloyd-Jones oraz Małgorzata, sąsiadka z Krajanowa. 
Literackie plotki i ploteczki (z wyższej półki) w dwumiesięczniku „Książki. Magazyn do czytania” zebrała Małgorzata I. Niemczyńska.

Jako że to ostatni ukazujący się w 2019 roku numer, wypełniony jest podsumowaniami. Redakcja wybrała 10 książek roku 2019 – za najważniejszą uznany został „Stramer” Mikołaja Łozińskiego. Recenzję tej książki, zamieszczoną w omawianym numerze,
napisał krytyk Tadeusz Sobolewski. Osobne zestawienie poświęcone zostało literaturze dziecięcej (choć nie tylko dla dzieci przeznaczonej). „Superdycha” obejmuje książki zarówno dla najmłodszych czytelników, którym czytają opiekunowie, jak i dla tych, którzy wchodzą w wiek dorastania i potrzebują zrozumienia dla swoich (już prawie dorosłych) problemów. 
Docenione zostały również najciekawsze tegoroczne okładki. Dziennikarka Emilia Dłużewska wysuwa tezę, że za renesansem okładkowego designu stoi popularność mediów społecznościowych i konieczność przebijania się książkowych frontów wśród selfie, memów i postów spod hasztagu food porn. Jak zauważa Dłużewska, adresując swoje słowa do Marka Zuckerberga: „Może pana portale na dłuższą metę doprowadzą ludzkość do zagłady, ale przynajmniej zginiemy z pięknymi bibliotekami”.

Na doroczne podsumowanie zasłużyły również komiksy, spośród których Radosław Czyż wyróżnił „Fale” AJ Dungo, które przełożył Marcin Wróbel, „Koniec świata w Makowicach” Jana Mazura i „Anastazję tom 2” Magdaleny Lankosz i Joanny Karpowicz.
A co poza tym? Magdalena Środa pisząca o tym, dlaczego ludzie nie przestaną wierzyć, podpierająca się w swoim wywodzie esejami Leszka Kołakowskiego i Michela Onfraya; lista życzeń Justyny Sucheckiej i Natalii Szostak do machającego dwoma mieczami Geralta z Rivii tuż przed premierą netflixowego serialu oraz literackie porady prezentowe od Joanny Szczęsnej, Krzysztofa Vargi, Jarka Szubrychta i innych.
Nie sposób nie wspomnieć o wywiadach: z Ewą Kuryluk o swojej historii rodzinnej rozmawia Dorota Wodecka, a Brandon Mull, autor „Baśnioboru”, został przepytany przez Renatę Radłowską.
Sponsorem wydania wybrany został amerykański literat J.D. Salinger, autor „Buszującego w zbożu”. Jak pokazuje lektura wybranych, umieszczonych na gazetowych stronach cytatów z jego twórczości, jego książki, mimo upływu lat, są niepokojąco aktualne. Czyż nie tak rozpoznaje się wartościowego pisarza? 

Źródło: lubimyczytac.pl