• Korzystaj z Systemu Informacji Prawnej LEX!
  Szukasz obowiązującego aktu prawnego. Może potrzebujesz aktu już nieobowiązującego lub czekającego na wejście w życie. Albo rozdziału czy paragrafu z Czytaj więcej
 • Lekcje biblioteczne dla przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych
  Przedszkolakom i uczniom najmłodszych klas szkół podstawowych proponujemy udział w lekcjach bibliotecznych, które organizujemy w Bibliotece dla dzieci Bibluś. Zajęcia Czytaj więcej
 • Cztery kawiarenki językowe i jedna szachowa
  Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza mieszkańców miasta Nowej Soli i powiatu do kawiarenek językowych.Proponujemy pięć kawiarenek: * rosyjską, którą prowadzi Halina Pawłowska Czytaj więcej
 • ACADEMICA to supernarzędzie, dzięki której masz dostęp do ponad 2 mln dokumentów - książek i czasopism naukowych
  ACADEMICA to supernarzędzie, dzięki której masz dostęp do ponad 2 mln dokumentów - książek i czasopism naukowych. Oto kolejny dowód, że Czytaj więcej
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Jego nowa książka - ,,Nie ma" - mówi o różnych rodzajach pustki. Nie ma kogoś. Nie ma czegoś. Nie ma przeszłości. Nie ma pamięci. Nie ma widelców do sera. Nie ma miłości. Nie ma życia. Nie ma fikcji. Nie ma właściwego koloru. Nie ma komisji. Nie ma grobu. Nie ma siostry. Nie ma klamek. Nie ma niebieskich tulipanów. Nie ma nie ma.

Rozmówcami Szczygła są ludzie z różnych światów: czeska poetka, ukraiński żołnierz, polska księgowa, izraelska pisarka, a także jego ojciec, z którym autor wybiera się ostatni raz w życiu do Pragi. Nad książką unosi się rada, którą dała autorowi Hanna Krall: „Wszystko musi mieć swoją formę, swój rytm, panie Mariuszu. Zwłaszcza nieobecność”.

Odbierając nagrodę wzruszony dziennikarz podziękował wszystkim swoim rozmówcom, dzięki którym książka powstała. Szczygieł powiedział również, że zajął się reportażem, ponieważ chciał ,,opisując cudze życie dawać coś sobie".

W tym roku swoją nagrodę czytelnicy też przyznali Mariuszowi Szczygłowi.

W tegorocznym finale do nagrody głównej nominowano cztery powieści, dwa reportaże oraz biografię: Aleksander Kaczorowski - ,,Ota Pavel. Pod powierzchnią", Marcin Kołodziejczyk - ,,Prymityw. Epopeja narodowa", Małgorzata Rejmer - ,,Błoto słodsze niż miód", Zyta Rudzka - ,,Krótka wymiana ognia", Juliusz Strachota - ,,Turysta polski w ZSRR", Mariusz Szczygieł - ,,Nie ma" oraz Szczepan Twardoch - ,,Królestwo".

Nike to nagroda za najlepszą książkę roku. W konkursie startować mogą utwory reprezentujące wszystkie gatunki literackie. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę.

Zeszłorocznym zwycięzcą został Marcin Wicha za książkę ,,Rzeczy, których nie wyrzuciłem". W poprzednich latach laureatami Nagrody Literackiej Nike byli: byli: Cezary Łazarewicz za reportaż ,,Żeby nie było śladów" (2017), Bronka Nowicka za debiutancką, poetycką książkę ,,Nakarmić kamień" (2016), Olga Tokarczuk za historyczną powieść ,,Księgi Jakubowe" (2015), Karol Modzelewski za autobiografię ,,Zajeździmy kobyłę historii" (2014), czy Joanna Bator za nawiązującą do konwencji gotyckiej powieść ,,Ciemno, prawie noc" (2013).