• zostań w domu
    Przyszło nam zmierzyć się z trudnym wyzwaniem. Musimy siedzieć w domach i unikać kontaktów nawet z najbliższymi. Świat jakby stanął Czytaj więcej
  • 1

Gniazdo zbudowane ze śmieci, dzieci kąpiące się w wysypisku odpadów, człowiek ,,tonący” w górze plastikowych butelek, ptak pokryty mazutem, dla którego prawdopodobnie nie ma już ratunku…
Takie ,,mocne” i wymowne zdjęcia można obejrzeć w Ogrodzie Sztuk. Są one częścią wystawy plenerowej, którą przygotowaliśmy razem z Polską Agencją Prasową, a nosi ona tytuł ,,SOS dla Ziemi”.
Dlaczego ten temat wybraliśmy? Odpowiedź jest oczywista. Chcemy w ten sposób pokazać, że ,,żarty” się skończyły, że dochodzimy do przepaści, że nasza planeta rozpaczliwie woła o pomoc. I jeśli nie usłyszymy tego głosu, zgotujemy koniec jej i sobie. Przed nami więc jedno z największych wyzwań tego świata - konieczna zmiana ludzkich zachowań i przyzwyczajeń. Jeżeli tego nie zrobimy, czekają nas ogromne migracje ludzi uciekających z zalanej lub suchej ziemi, zalane wybrzeża i nadmorskie miasta, nieprzewidywalne zmiany w pogodzie (więcej tornad, tajfunów, tsunami, dłuższe okresy suszy, niszczycielskie opady deszczów, życie na zatrutej i zaśmieconej ziemi). Wystarczy powiedzieć, że do 2060 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Już dziś, gdzie nie spojrzeć, umierają zwierzęta – wyrzucone na brzeg, martwe wieloryby z żołądkami pełnymi plastiku, uduszone ptaki morskie, żółwie zaplątane w plastikowe sieci.

Ostatni raport naukowców z całego świata (Międzyrządowa Platforma ds. Bioróżnorodności i Ekosystemów – IPBES), ogłoszony dosłownie kilka dni temu, w swej wymowie jest porażający. Przemawia on do czytelnika liczbami i faktami. Oto one:
1. Blisko milion gatunków roślin i zwierząt jest obecnie zagrożonych wyginięciem, wielu wymarcie zagraża już w najbliższych dekadach.
2. W większości ekosystemów lądowych obfitość rodzimych gatunków spadła o co najmniej jedną piątą od początku XX w.
3. Zagrożone wyginięciem jest obecnie przeszło 40 proc. gatunków płazów, blisko 33 proc. gatunków budujących rafy koralowców i ponad jedna trzecia ssaków morskich.
4. Zagłada zagraża również 10 proc. gatunkom owadów.
5. Od XVI w. wymarło co najmniej 680 gatunków kręgowców. W tym utraciliśmy ponad 9 proc. udomowionych odmian ssaków.
6. Człowiek znacząco przekształcił trzy czwarte środowiska naturalnego na lądach i blisko dwie trzecie środowiska morskiego.
7. Przeszło jedna trzecia lądów i 75 proc. źródeł słodkiej wody zostało przez nas zajętych pod uprawę roli i hodowlę zwierząt.
8. Wartość upraw wzrosła trzykrotnie od 1970 r.
9. W 2015 r. jedna trzecia zasobów ryb była przeławiana.
10. Od 1992 r. powierzchnia terenów zajmowanych przez miasta zwiększyła się przeszło dwukrotnie.
11. Od 1980 r. zanieczyszczenie środowiska naturalnego plastikiem zwiększyło się dziesięciokrotnie.
12. Co roku do wody (gruntowej, rzek, jezior i oceanu) spływa 300-400 mln ton metali ciężkich, rozpuszczalników i innych toksycznych ścieków będących produktem ubocznym przemysłu.
13. Składniki odżywcze płynące ze ściekami i spływające z pól nawozy sztuczne doprowadziły do powstania przeszło 400 stref śmierci w oceanie, razem zajmujących powierzchnię ponad 245 tys. km kw. (to prawie tyle co powierzchnia Polski).

Autorzy raportu wymieniają też kilka czynników o zasięgu globalnym, które są dziś największym zagrożeniem dla życia na Ziemi. Są to:
- eksploatacja lądów i oceanów,
- bezpośrednia eksploatacja konkretnych gatunków,
- zmiany klimatu (wartość globalnego ocieplenia to już 1 st. C),
- zanieczyszczenie środowiska i rozprzestrzenianie się gatunków inwazyjnych,
- gwałtowny wzrost ludzkiej populacji (dwuipółkrotny od połowy XX w.),
- wzrost konsumpcji per capita (czterokrotny wzrost światowej gospodarki w ostatnich 50 latach),
- rozwój technologiczny, który w większości doprowadza do degradacji środowiska naturalnego.
Przy czym nadmierna eksploatacja ekosystemów w jednych rejonach świata często zaspokaja konsumpcję w innych.

Jakie więc wnioski z tego wypływają?
Dogmat wzrostu ekonomicznego wykańcza życie na Ziemi. Jeśli nie przestawimy torów ludzkiej gospodarki na model zrównoważony (w ograniczonym systemie, jakim jest Ziemia, nie da się bez końca eksploatować surowców w sposób nieograniczony - prędzej czy później dojdziemy do przepaści), czeka nas katastrofa.
Pamiętajmy o słowach Baracka Obamy: ,,że jesteśmy pierwszym pokoleniem świadomym zmian klimatu i ostatnim, które może coś zmienić".
Na koniec nasza krótka podpowiedź pod hasłem ,,Ratowanie Ziemi zacznij we własnym domu – oto ekoplan minimum dla Ciebie". Przeczytaj i spróbuj mu się podporządkować. To naprawdę nie jest trudne!
    1. Pij wodę z kranu, jeśli ci nie smakuje albo wątpisz, czy jest bezpieczna, kup filtr  
    2. Noś przy sobie parę bawełnianych toreb na zakupy, nie zajmują dużo miejsca i raz na jakiś czas można je uprać
    3. Nie pakuj warzyw i owoców na wagę w jednorazowe woreczki, i tak przecież myjesz je i obierasz przed jedzeniem
    4. O jednorazowych rzeczach z plastiku – widelcach, talerzykach – w ogóle zapomnij
    5. Pamiętaj, że papierowe kubeczki, w których kupujesz kawę na wynos, powleczone są warstwą plastiku – spróbuj nosić ze sobą własny kubek termiczny. Prawdopodobnie tylko ty uznasz, że patrzą na ciebie jak na stukniętą
    6. Jeśli już kupujesz coś plastikowego (pojemniki, doniczki), wybieraj przedmioty z recyklingu i w 100 proc. podlegające recyklingowi
    7. Segreguj śmieci