Dla nas bibliotekarzy jest oczywiste, że każdy ma prawo do równego uczestnictwa w kulturze, dlatego podejmujemy działania, by Biblioteka była w pełni gotowa do przyjęcia wszystkich osób, które zechcą ją odwiedzić.

Udogodnienia architektoniczne dla osób z niepełnosprawnością:

  • Podjazd. Przy wejściu głównym do Biblioteki Głównej znajduje się podjazd dla osób poruszających się na wózkach. Wystarczy że czytelnik naciśnie przycisk i przywoła pracownika, który pomoże przy poruszaniu się po obiekcie biblioteki oraz udzieli wszelkich informacji związanych z udostępnianiem zbiorów.
  • Platforma schodowa. W holu Biblioteki Głównej osoba mająca problemy z poruszaniem się może skorzystać z ruchomej platformy. Po lewej stronie od wejścia znajduje się przycisk umożliwiający wezwanie pracownika biblioteki, który pomoże w uruchomieniu dźwigu.
  • Winda. W wypożyczalni Biblioteki Głównej po prawej stronie znajduje się winda, dzięki której osoba mająca problemy z poruszaniem się zjedzie do Galerii pod Tekstem lub wjedzie na pierwsze piętro do Czytelni Ogólnej i Czytelni Regionalnej.
  • Miejsca parkingowe. Tuż obok Biblioteki dla Dzieci wyznaczone jest jedno miejsce postojowe dla kierowców z niepełnosprawnością ruchową.
  • Toalety. W głównym budynku jest jedna toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Znajduje się ona na parterze – w wypożyczalni Biblioteki Głównej. Podobna jest też w Oddziale dla Dzieci Bibluś.

Korzystanie ze zbiorów przez osoby z niepełnosprawnością:

  • Odtwarzacze książki mówionej „ Czytak”. W Wypożyczalni Multimedialnej, która mieści się w Bibliotece Głównej, osoby niewidome i słabowidzące mogą wypożyczyć urządzenia, które służą do odtwarzania książki mówionej. Aktualnie Biblioteka dysponuje dodatkowo bezpłatnym pakietem z blisko 2 tys. cyfrowych książek.
  • Książki drukowane dużymi literami. W wypożyczalni Biblioteki Głównej dostępne są książki drukowane dużą czcionką. W tej chwili jest ich ok. 300.
  • Ekrany powiększające tekst. Czytelnik mający problemy z odczytaniem tekstu napisanego małą czcionką (w książkach czy czasopismach) może poprosić o tzw. ekrany powiększające. Znajdzie je w wypożyczalni Biblioteki Głównej, wypożyczalni Multimedialnej, Czytelni Głównej i Czytelni Regionalnej.
  • Audiobooki. W swoich zbiorach posiadamy książki mówione (dźwiękowe) w formacie MP3, czytane przez lektora. Są one na bieżąco uzupełniane według potrzeb czytelniczych.