Gry planszowe, które przez lata pozostawały w cieniu, wróciły do łask. Coraz częściej słyszy się o nich w mediach, coraz więcej jest ich na sklepowych półkach. Ostatnio modne się stało odwiedzanie kawiarenek z grami planszowymi czy ich pożyczanie, na przykład w bibliotekach.

Czy to znaczy, że zaczęła się nowa moda? Ta moda chyba już trwa! Widać to po liczbie nowych tytułów w ofertach polskich sklepów, a przede wszystkim po liczbie premier gier polskich autorów. Z czego wynika ten swoisty renesans gry planszowej w Polsce? Chyba główną przyczyną jest potrzeba zrównoważenia ilości czasu spędzanego przed mediami elektronicznymi i odrobienia zaległości w kontaktach osobistych. Planszówki są do tego świetną okazją. Nie tylko w ciekawy sposób angażują uczestników, ale przede wszystkim pozostawiają wiele czasu na rozmowy, wspólną radość i rywalizację.

Przypominamy, że gry planszowe możecie wypożyczyć w naszej bibliotece. Wystarczy, że dorosły czytelnik okaże nam ważną kartę biblioteczną. W przypadku gier dla dzieci mogą je wypożyczyć ich rodzice lub prawni opiekunowie, którzy są czytelnikami biblioteki dla dorosłych. Jednorazowo można zabrać do domu dwie gry, nie dłużej niż na dwa tygodnie. Oczywiście, zabawa jest bezpłatna! Gry będziemy wypożyczać w czytelni regionalnej, otwarta jest ona codziennie, w poniedziałki od 12.00 do 18.00, od wtorku do piątku od 10.00 do 18.00, a w soboty od 10.00 do 16.00. Ale tu uwaga, grę oddajemy na co najmniej pół godziny przed zamknięciem czytelni. 

Dziewięć zasad korzystania z gier planszowych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Soli

1. Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli umożliwia czytelnikom korzystanie z gier planszowych na miejscu oraz wypożyczenie ich na zewnątrz.

2. Biblioteka wypożycza gry planszowe w Czytelni Regionalnej, w siedzibie głównej przy ul. Bankowej 3.

3. Prawo do wypożyczania gier planszowych mają wyłącznie czytelnicy Biblioteki dla dorosłych.

4. Gry przeznaczone dla dzieci mogą wypożyczyć ich rodzice lub prawni opiekunowie, którzy są czytelnikami biblioteki dla dorosłych.

5. Poza Bibliotekę można wypożyczyć jednorazowo 3 gry na okres 3 tygodni. Po upływie ustalonego terminu zwrotu gry, Biblioteka postępuje tak, jak w przypadku przetrzymania przez czytelnika innych zbiorów.

6. Przed wypożyczeniem gry należy sprawdzić jej stan i zauważone braki zgłosić bibliotekarzowi. Jeżeli czytelnik nie zgłosi zauważonych przez siebie uszkodzeń gry podczas wypożyczania, musi ponieść koszty tych uszkodzeń przy zwrocie.

7. Przy zwrocie, bibliotekarz w obecności zdającego grę czytelnika, sprawdza stan gry, dlatego zwrotu gry należy dokonać na co najmniej pół godziny przed zamknięciem biblioteki.

8. Za szkodę wynikającą z zagubienia bądź uszkodzenia gry odpowiada czytelnik, który zobowiązany jest wnieść opłatę, w wysokości odpowiadającej cenie gry lub odkupić taką samą grę.

9. W razie zagubienia lub zniszczenie nawet jednego elementu, jeżeli odkupienie tego elementu nie jest możliwe, czytelnik reguluje należność za całość gry.

Uwaga! Opłata za przetrzymanie gry wynosi 1 zł za jeden dzień.

Z naszą pomocą możecie bezpłatnie korzystać z polskiej wypożyczalni książek elektronicznych Legimi, na którą (uwaga!) składa się ponad 20 tys. tytułów - przede wszystkim bestsellerów, nowości, kryminałów, fantastyki, powieści obyczajowych, romansów i biografii.

Korzystanie z Legimi jest bardzo wygodne i proste.

Biblioteka posiada prawie 1300 płyt CD oraz ponad 150 płyt DVD z nagraniami muzycznymi. W skład zbiorów wchodzą płyty CD z nagraniami różnych wykonawców oraz płyty DVD, na których zarejestrowane są głównie koncerty muzyczne.

Aby przejrzeć płyty CD, należy w katalogu OPAC w pole „przedmiot” wpisać frazę dokumenty dźwiękowe.

Aby przejrzeć płyty DVD, należy w katalogu OPAC w pole „przedmiot” wpisać frazę dokumenty audiowizualne.

Biblioteka posiada ponad 800 płyt z nagraniami publikacji książkowych w formie książek mówionych. W zbiorach znajdują się publikacje z literatury pięknej dla dorosłych i dzieci oraz z literatury popularnonaukowej.

Aby przejrzeć ten dział, należy w katalogu OPAC w pole „przedmiot” wpisać frazę książki mówione.

Ponad 70 tytułów dzienników, tygodników, dwutygodników, miesięczników i kwartalników czeka codziennie na Was w naszej Czytelni Ogólnej.
Oprócz dzienników - ,,Gazety Wyborczej", ,,Gazety Lubuskiej", ,,Rzeczpospolitej", ,,Sportowca" i ,, Dziennika Gazeta Prawna" – zachęcamy do lektury największych tygodników polskich - ,,Angory", ,,Forum", ,,Do Rzeczy", ,,Wprost", ,,Polityki", ,,Newsweeka", ,,Tygodnika Powszechnego", ,,Przewodnika Katolickiego", ,,Niedzieli" oraz dwóch lokalnych - ,,Tygodnika Krąg" i ,,Tygodnika Regionalna".
Proponujemy też:
* dla kobiet - ,,Twój Styl", ,,Wysokie Obcasy Ekstra", ,,Panią", ,,Elle", ,,Burdę", ,,Galę", ,,Przyjaciółkę", ,,Be active", ,,Zwierciadło" i ,,Claudię";
* dla miłośników nauki, odkryć i tych którzy chcą poznać i lepiej zrozumieć świat - ,,Focus", ,,Wiedza i życie", ,,Świat na dłoni" i ,,Świat nauki";
* dla osób szukających porad zdrowotnych - ,,Poradnik Domowy", ,,Diabetyk", ,,Poradnik Zdrowie", dodatek do ,,Gazety Wyborczej ,,Tylko Zdrowie", ,,Coaching" i magazyn psychologiczny ,,Charaktery";
* dla obieżyświatów - ,,National Geographic";
* dla domatorów i domorosłych architektów wnętrz - ,,M jak mieszkanie" i ,,Werandę";
* dla fanów motoryzacji - ,,Auto Świat" i ,,Motor"';
* dla miłośników muzyki - ,,Teraz Rock";
* dla ogrodników - ,,Mój piękny ogród";
* dla hobbystów - ,,PC Format", ,,Komputer świat", ,,Góry", ,,Szachistę" i ,,Książki. Magazyn do czytania".
Bardziej ambitnych czytelników zachęcamy do lektury ,,Literatury na świecie" i ,,Twórczości".
Nie zapomnieliśmy też o najmłodszych. W Bibliotece dla dzieci Bibluś mają oni do wyboru ,,Świerszczyka", ,,Victora juniora" i ,,Odkrywcę National Geographic".
Przypominamy, że korzystanie z prasy jest bezpłatne. Czytelnia jest otwarta sześć razy w tygodniu, w poniedziałki od 12.00 do 18.00, we wtorki, środy, czwartki i piątki od 10.00 do 18.00 i w soboty od 10.00 do 16.00. Można też na dwa tygodnie (oczywiście bezpłatnie) wypożyczyć kolorowe tygodniki i miesięczniki. Zapraszamy!

Biblioteka posiada ponad 86 tysięcy książek.

Księgozbiór ma charakter uniwersalny. W jego skład wchodzi literatura piękna dla dorosłych (46%) i dzieci (20%) oraz literatura popularnonaukowa (34%).

Biblioteka posiada dział literatury obcojęzycznej. Aktualnie jest to ponad 200 tytułów w pięciu językach.

Aby przejrzeć ten dział, należy w katalogu OPAC w pole „przedmiot” wpisać odpowiednią frazę np. literatura w języku angielskim.