• Korzystaj z Systemu Informacji Prawnej LEX!
  Szukasz obowiązującego aktu prawnego. Może potrzebujesz aktu już nieobowiązującego lub czekającego na wejście w życie. Albo rozdziału czy paragrafu z Czytaj więcej
 • Lekcje biblioteczne dla przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych
  Przedszkolakom i uczniom najmłodszych klas szkół podstawowych proponujemy udział w lekcjach bibliotecznych, które organizujemy w Bibliotece dla dzieci Bibluś. Zajęcia Czytaj więcej
 • Cztery kawiarenki językowe i jedna szachowa
  Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza mieszkańców miasta Nowej Soli i powiatu do kawiarenek językowych.Proponujemy pięć kawiarenek: * rosyjską, którą prowadzi Halina Pawłowska Czytaj więcej
 • ACADEMICA to supernarzędzie, dzięki której masz dostęp do ponad 2 mln dokumentów - książek i czasopism naukowych
  ACADEMICA to supernarzędzie, dzięki której masz dostęp do ponad 2 mln dokumentów - książek i czasopism naukowych. Oto kolejny dowód, że Czytaj więcej
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Wielka radość! Polka Olga Tokarczuk została laureatką Nagrody Nobla za 2018 rok. Nobla za 2019 rok otrzymał austriacki pisarz Peter Handke. Nazwiska zwycięzców ogłosił stał sekretarz Akademii Szwedzkiej, Mats Malm, podczas konferencji, która odbyła się w czwartek 10 października w dawnym budynku giełdy w Sztokholmie.

Polskiej pisarce Oldze Tokarczuk Nobla przyznano „za narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją opisuje przekraczanie granic jako formę życia”.
Austriacki pisarz Peter Handke został doceniony za „wpływową pracę, która z językową pomysłowością badała peryferie i specyfikę ludzkiego doświadczenia”.


Olga Tokarczuk była w trasie w Niemczech, kiedy skontaktował się z nią stały sekretarz Akademii Szwedzkiej. Peter Handke przebywał w domu. Oboje zadeklarowali, że pojawią się na uroczystym wręczeniu noblowskich medali, które odbędzie się 10 grudnia.

Decyzję o przyznaniu Oldze Tokarczuk najważniejszej literackiej nagrody na świecie skomentowało Wydawnictwo Literackiej, które od 18 lat publikuje książki autorki w Polsce. „Pierwsza książka Olgi Tokarczuk w Wydawnictwie Literackim ukazała się w 2001 roku. Była to ‚Lalka i perła’. Potem, co rok lub dwa lata, w miarę pracy autorki, ukazywały się kolejne tytuły, m.in. ‚Ostatnie historie’, ‚Bieguni’, ‚Księgi Jakubowe’. Każdy z nich był dziełem znaczącym, pozostawiającym trwały ślad w literaturze polskiej. Od początku dawała się zauważyć cecha szczególna pisarstwa naszej autorki, tj. przenikanie się rzeczywistości obiektywnej z wyobrażoną, dostępną we śnie, w marzeniach, w odchodzeniu ze świata. Za sprawą talentu pisarki te różne światy są równie prawdziwe, wciągające. Mówią wiele o istocie człowieczeństwa, o tajemnicy istnienia. Dzieje się to w taki sposób, że czytelnik bez reszty zanurza się w owej wielorakiej, lecz spójnej rzeczywistości stwarzanej przez pisarkę. Wydawnictwo Literackie czeka na kolejne dzieła Olgi Tokarczuk, których zarysy pisarka już przedstawiła” – oświadczyła Anna Zaremba-Michalska, prezes zarządu krakowskiej oficyny.
Z kolei Peter Handke, tegoroczny laureat, to znany krytyk literackiego Nobla, który powiedział kiedyś, że nagroda „powinna zostać w końcu zlikwidowana”. Twierdził przez laty, że Nobel dla pisarzy to farsa i jedyny, jaki powinien pozostać, to ten przyznawany naukowcom. Jak się jednak okazuje, nagrodę przyjął. Czekamy więc z niecierpliwością, na wykład, które z tej okazji przygotuje na grudzień.

W tym roku Nagroda Nobla w dziedzinie literatury została przyznana po rocznej przerwie, wynikającej ze skandalu seksualnego, który dosięgnął Akademię. Z uwagi na fakt, że jest wielu znakomitych pisarzy, którzy zasługują na międzynarodowy rozgłos i uznanie, zdecydowano się ogłosić w tym roku dwóch laureatów – za 2018 i 2019 rok.
Była stała sekretarz Sara Danius twierdziła, że nagroda za 2018 rok nie powinna być wręczana, z szacunku dla kobiet, które stały się ofiarami fotografa Jeana-Claude’a Arnaulta, męża członkini Akademii Szwedzkiej. Można więc było się domyślać, że jeśli Nobel za 2018 rok zostanie przyznany, to otrzyma go właśnie kobieta. Był to tym bardziej słuszny wybór, że Olga Tokarczuk jest dopiero 15. pisarką pośród wszystkich 116. laureatów.
Każdego roku członkowie Szwedzkiej Akademii przyglądają się około 200 kandydatom. Tym razem ostatecznego wyboru dokonano spośród ośmiu finalistów, którzy znaleźli się na tzw krótkiej liście autorów. Z ich dziełami członkowie Akademii Szwedzkiej zapoznawali się minionego lata.

Dziś możemy zaktualizować polskich laureatów literackiej Nagrody Nobla:
• 1905 r., Henryk Sienkiewicz,
• 1924 r., Władysław Reymont,
• 1980 r., Czesław Miłosz,
• 1996 r., Wisława Szymborska,
• 2018 r., Olga Tokarczuk.
 

Tokarczuk z literacką Nagrodą Nobla 
Olga Tokarczuk urodziła się w 29 stycznia 1962 w Sulechowie. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Kietrzu, następnie psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracowała jako psychoterapeutka, jednak później zdecydowała sie poświęcić pisarstwu. Pierwszą jej powieścią była „Podróż ludzi księgi” (1993 rok), a dwa lata później „E.E.” Rok 1996 przyniósł jej sporą popularność dzięki publikacji „Prawiek i inne czasy”. Pozycję jednej z najciekawszych i najorginalniejszych polskich pisarek ugruntowało wydanie w 1998 roku: „Domu dziennego, domu nocnego” – pierwszej w Polsce powieści elektronicznej, udostępnionej czytelnikom przez Internet.
Kolejne lata niosły ze sobą następne sukcesy literackie. Napisanie takich książek, jak „Bieguni” (2007), „Prowadź swój pług przez kości umarłych” (2009) i „Księgi Jakubowe” także za granicą ugruntowało jej status pisarki, która opowiadając o peryferiach i niedopowiedzeniach trafnie konstatuje bolączki współczesności. Za powieść „Bieguni” („Flights”) otrzymała The Man Booker International Prize 2018, za „Prowadź swój pług przez kości umarłych” („Drive Your Plow Over the Bones of the Dead) nominację rok później. W lipcu 2019 wraz z tłumaczką otrzymała Nagrodę Laure-Bataillon dla najlepszej książki przełożonej na język francuski (za „Księgi Jakubowe”).
W Polsce również była lureatką wielu literackich wyróżnień. Za powieści: „Bieguni” i „Księgi Jakubowe” została nagrodzona Nagrodą Literacką „Nike”. Otrzymała Nagrodę Literacką im. Władysława Reymonta, nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagrodę Fundacji im. Kościelskich i Paszport Polityki. Jej ostatnią publikacją były „Opowiadania bizarne” (2018). 

Przypomnijmy, że poprzednim laureatem literackiego Nobla był brytyjski pisarz Kazuo Ishiguro.

Źródło: booklips.pl