• Korzystaj z Systemu Informacji Prawnej LEX!
  Szukasz obowiązującego aktu prawnego. Może potrzebujesz aktu już nieobowiązującego lub czekającego na wejście w życie. Albo rozdziału czy paragrafu z Czytaj więcej
 • Lekcje biblioteczne dla przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych
  Przedszkolakom i uczniom najmłodszych klas szkół podstawowych proponujemy udział w lekcjach bibliotecznych, które organizujemy w Bibliotece dla dzieci Bibluś. Zajęcia Czytaj więcej
 • Cztery kawiarenki językowe i jedna szachowa
  Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza mieszkańców miasta Nowej Soli i powiatu do kawiarenek językowych.Proponujemy pięć kawiarenek: * rosyjską, którą prowadzi Halina Pawłowska Czytaj więcej
 • ACADEMICA to supernarzędzie, dzięki której masz dostęp do ponad 2 mln dokumentów - książek i czasopism naukowych
  ACADEMICA to supernarzędzie, dzięki której masz dostęp do ponad 2 mln dokumentów - książek i czasopism naukowych. Oto kolejny dowód, że Czytaj więcej
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Co łączy faszyzm z komiksem? Dlaczego zmarnowano szansę na niewinny internet? Jakie nowości książkowe warto czytać tej jesieni? – odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w najnowszym numerze „Książek. Magazynu do czytania”. 
Bohaterką okładki najnowszego wydania „Książek. Magazynu do czytania” jest Margaret Atwood – autorka głośnej książki „Opowieść podręcznej” zekranizowanej przez HBO. W przyszłym roku ukaże się w naszym kraju wyróżniona właśnie Nagrodą Bookera kontynuacja tej wybitnej powieści zatytułowana „Testamenty”. To aktualna i przewrotna opowieść o tym, jak oportuniści pomagają dyktatorom. Obszerny fragment wyczekiwanego dzieła czytelnicy „Książek” będą mogli poznać jako pierwsi w Polsce.
W numerze dostępny jest również plakat z portretem laureatki Nagrody Nobla Olgi Tokarczuk, wraz z gratulacjami od redakcji oraz tekstem pochodzącym z „Książek” [3/2014]: „Jak pisałam Księgi Jakubowe”. Jeśli już mowa o polskich noblistkach, to warto też przeczytać o lekcjach przyjaźni od Wisławy Szymborskiej i Stanisława Barańczaka. Lepszych nauczycieli trudno znaleźć, przynajmniej wśród pisarzy.
Do księgarń trafiła na początku października powieść o Akanie, czyli Bronisławie Piłsudskim, bracie Marszałka równie tajemniczym, jak imię, którym nazywali go Ajnowie. Jak powstała książka – opowiada autor Paweł Goźliński. Z kolei fenomen anonimowego forumowicza Malcolma XD, który sprzedaje więcej książek niż uznani prozaicy, przybliża Justyna Suchecka i Natalia Szostak.
Intrygująco zapowiadają się dwa wywiady. O narodzinach komiksu i jego związkach z faszyzmem opowiada jeden z najwybitniejszych twórców gatunku, Art Spiegelman. Natomiast Ignacy Karpowicz i Juliusz Kurkiewicz rozmawiają na temat uprzedzeń z Uzodinmą Iwealą, amerykańskim pisarzem, którego szczęście nigdy nie zawiodło, autorem „Ani złego słowa”.
W aktualnym wydaniu magazynu nie zabraknie również takich nazwisk, jak Albert Camus, Zyta Rudzka czy Mariusz Szczygieł. Krzysztof Varga pisze o istocie głupoty w XXI wieku, a Janusz Rudnicki kreśli portret literacki Olgi Boznańskiej. W stałym dodatku „Książki dla dzieci i młodszych dorosłych” Paweł Dunin-Wąsowicz zastanawia się, na ile Rafał Kosik, jedyny pisarz, który zasługuje na miano „polskiej J.K. Rowling” wpływa na umysły młodych Polaków.
Październikowe wydanie „Książek" jest dostępne w naszej Czytelni. Zapraszamy do lektury!

Źródło: booklips.pl