• Korzystaj z Systemu Informacji Prawnej LEX!
  Szukasz obowiązującego aktu prawnego. Może potrzebujesz aktu już nieobowiązującego lub czekającego na wejście w życie. Albo rozdziału czy paragrafu z Czytaj więcej
 • Lekcje biblioteczne dla przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych
  Przedszkolakom i uczniom najmłodszych klas szkół podstawowych proponujemy udział w lekcjach bibliotecznych, które organizujemy w Bibliotece dla dzieci Bibluś. Zajęcia Czytaj więcej
 • Cztery kawiarenki językowe i jedna szachowa
  Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza mieszkańców miasta Nowej Soli i powiatu do kawiarenek językowych.Proponujemy cztery kawiarenki: * kawiarenka rosyjska, którą prowadzi Halina Czytaj więcej
 • ACADEMICA to supernarzędzie, dzięki której masz dostęp do ponad 2 mln dokumentów - książek i czasopism naukowych
  ACADEMICA to supernarzędzie, dzięki której masz dostęp do ponad 2 mln dokumentów - książek i czasopism naukowych. Oto kolejny dowód, że Czytaj więcej
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Za oknem taki upał, że tylko książki czytać. Jakie? Oto 15 tytułów, które na lato proponują bibliotekarze naszym czytelnikom. Wśród nich znajdziecie kryminały, współczesną sensację, reportaż, thriller górski i psychologiczny, biografię, poradnik motoryzacyjny oraz książkę popularnonaukową z ważnymi pytaniami o nasze miejsce i przyszłość we wszechświecie.


* Eliasz Gramont:

Krzysztof Koziołek ,,Nad Śnieżnymi Kotłami"
Kryminał retro, którego akcja dzieje się w Karkonoszach i Górach Izerskich, ale przede wszystkim w Szklarskiej Porębie (Schreiberhau). Główny bohater, Anton Habicht - znany już miłośnikom nowosolskiego pisarza, ma do rozwiązania z pozoru błahą sprawę kryminalną, którym jest rzekome morderstwo w hotelu górskim nad Śnieżnymi Kotłami. Dla Krzysztofa Koziołka jest to pretekst, by ze znakomitej partii książki uczynić przewodnik po Szklarskiej Porębie i okolicach, w przededniu wybuchu II wojny światowej, kiedy to turyści z Berlina chadzali po górach od jednej pijalni piwa do następnej.

J. Maarten Troost ,,Życie seksualne kanibali"
Tytuł może zmylić... Jest bowiem żartem samym w sobie - częścią dowcipnego stylu jakim posługuje się holenderski autor, który w latach dziewięćdziesiątych wyjechał za swoją partnerką na Tarawę. Zaraz, zaraz, dokąd?! A słyszeliście o Kiribati? To takie państewko rozrzucone na maleńkich wyspach, po środku Oceanu Spokojnego. Najbliższy stały ląd oddalony jest jakieś 3 tys. kilometrów (!). Książka jest zbiorem opowieści o codziennych absurdach: rozklekotanych samolotach, kłopotliwych odpadkach, braku kawy, nieudolnych włodarzach, ale i o wyspiarskich zwyczajach i historii Kiribati. Autor daje świadectwo transformacji rajskiego ,,zadupia" we współczesną zbiorowość tubylców i tułaczy i robi to w lekkim stylu i z przekąsem.

Michelle Paver ,,Przepaść"
Pzygodowy thriller górski to rzadka rzecz, a jest nią ,,Przepaść" angielskiej pisarki. To wartka opowieść o fikcyjnej wyprawie na Kanczendzongę w latach 30, XX wieku. Fabuła jest prosta jak drut, ale oparta częściowo o historie kilku rzeczywistych wypraw. Mamy ciekawego narratora i całkiem nieźle zarysowane sylwetki głównych bohaterów. Brak w powieści postaci kobiecych, co może dziwić, bo to kobieta napisała książkę. Oprócz surowych warunków, jakie oferują góry wysokie, mamy też trochę niesamowitości, która na szczęście nie jest zbyt nachalna, a powoduje nieustanny wzrost napięcia. Charakteru dodaje fakt, że autorka odbyła trekking w Himalajach, co pozwala lepiej wczuć się w realia przygdy, a dźwięki i zapachy stają się namacalne.

Stephen Hawking ,,Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania"
Uznany za największego fizyka po Einsteinie, autor bestsellera ,,Krótka historia czasu", badacz czarnych dziur i filozof, pozostawił po sobie bardzo ciekawe przemyślenia, które możemy znaleźć w niniejszej książce. Naukowiec pytany o fundamentalne rzeczy, dotyczące naszego świata, spisał swoje komentarze i spekulacje w postaci esejów, przemówień i wywiadów.
,,Czy istnieje Bóg?', ,,Czy ludzkość przetrwa na Ziemi?", ,,Czy sztuczna inteligencja zdominuje ludzką" i wreszcie ,,Co jest wewnątrz czarnej dziury?" to niektóre z dziesięciu pytań, na jakie ludzkość nie zna i być może nie pozna jednoznacznej odpowiedzi. Hawking zaprasza do kontemplacji nad przyrodą, oferując w zamian wszystko: Wszechświat.

* Tomasz Jędraszak:

Louis Montero Manglano ,,Stół króla Salomona”
Jesteś fanem przygód Indiany Jones’a? Jeżeli tak, to ta pozycja jest zdecydowanie dla Ciebie! To pierwsza część trylogii „Poszukiwacze”. Triso Alfaro, doktorant na wydziale historii sztuki, wyruszy w pogoń za mitycznym Stołem króla Salomona. Pełna humoru, zwrotów akcji i niebezpieczeństw droga krajobrazami m.in. Hiszpanii sprawi, że na koniec zadasz sobie pytanie: „czy ten stół naprawdę istnieje”? :)

Richard Quest ,,Zaginiony lot MH370. Prawdziwa historia poszukiwań malezyjskiego samolotu”
To obowiązkowa lektura dla wielbicieli przemysłu lotniczego i… teorii spiskowych. Richard Quest, rozpoznawalny korespondent CNN i specjalista branży lotniczej, próbuje wyjaśnić co mogło stać się feralnego 8 marca 2014 roku z samolotem malezyjskich linii lotniczych Malaysia Airlines MH370. Autor stara się również odpowiedzieć, jak to możliwe, że w XXI wieku, po dużej maszynie nie ma żadnego śladu? To tajemnica zarówno interesująca, jak i przerażająca.

Wolfgang Bauer ,,Porwane. Boko Haram i terror w sercu Afryki”
Niemiecki reporter udał się do Nigerii, aby oddać głos kobietom porwanym przez okrutną organizację terrorystyczną Boko Haram. To wielki dramat, obok którego współczesny świat nie może przejść obojętnie.

* Tomasz Małek:
Patryk Vega „Złe psy. Po ciemnej stronie mocy”
Patryk Vega w swojej książce ukazał prawdziwą pracę policjantów, których kariera potoczyła się trochę inaczej niż zakładali. Historie opowiadane przez bohaterów są bardzo mocne czasami, wyrażone wulgaryzmami, poruszające temat alkoholizmu, depresji oraz narkomani w policji. Książka jest ciekawą pozycją dla tych,którzy chcą poznać policyjną pracę od środka oraz oczywiście dla fanów Patryka Vegi - twórcy takich filmów jak ,,Pitt Bull", ,,Kobiety Mafii", ,,Botoks" czy ,,Służby specjalne".

Sebastian Fitzek „Noc Ósma”
Bardzo dobry thriller psychologiczny napisany przez mistrza tego gatunku. Wyobraźmy sobie internetową loterię, w której każdy może zgłosić najbardziej znienawidzoną osobę. Ósmego sierpnia zostanie wylosowany jeden człowiek, którego każdy może bezkarnie zabić i dostanie za to nagrodę – dziesięć milionów euro. Dodatkowo cała gra jest podsycana przez media społecznościowe, które informacje na temat ofiary przekazują błyskawicznie. A co się stanie, gdy twoje nazwisko zostanie wylosowane w loterii?

Michał Jesionowski „Miłośnicy czterech kółek”
Michał Jesioniowski, najpopularniejszy polski youtuber motoryzacyjny, wydał poradnik, w którym zawarł wszystkie praktyczne informacje odnośnie zakupu używanego pojazdu, jego eksploatacji, bezpiecznego podróżowaniaoraz zaoszczędzenia pieniędzy na naprawach i częściach zamiennych. Dodatkowo Przekonamy się również, jak bezkompromisowo rozprawić się z mitami motoryzacyjnymi, które od lat funkcjonują wśród kierowców. Książka napisana jest luźnym język z dodatkiem humoru, co sprawia, że nie tylko miłośnik motoryzacji powinien po ten tytuł sięgnąć. Gorąco polecam!

* Cezary Siciński:
Proponuję pięć książek: najlepszy w ubiegłym roku reportaż literacki, głośny we Francji społeczny i polityczny esej, hiszpański (tak tak, nie skandynawski) kryminał, powieść - czytadło ze zbrodnią , zdradą i rodzinną tajemnicą oraz biografię pieśniarki oskarżonej w czasie II wojny światowej o współpracę z gestapo.

Maciej Zaremba Bielawski ,,Dom z dwiema wieżami"
R-E-W-E-L-A-C-J-A! Fascynująca historia rodzinna, która dotąd pełna była przemilczeń. Rzecz o rodzicach – ojcu, reformatorze polskiej psychiatrii, piłsudczyku, jeńcu oflagu i matce – oddanej pracy lekarce pochodzącej z zasymilowanej rodziny żydowskiej. O dziadkach, o pewnym upadłym dworku, kolei transsyberyjskiej i uliczkach przedwojennych Krzeszowic i Tarnowa. A także o getcie ławkowym i o tym, że niedługo przed drugą wojną światową polscy studenci medycyny nie dopuszczali do pracy w prosektorium żydowskich kolegów, bo polskie zwłoki miały być tylko dla Polaków. Pod koniec 1968 r. Zaremba usłyszy od matki: „Wyjeżdżamy. Jestem Żydówką”. Jako siedemnastolatek, zmuszony do porzucenia ojczyzny i rozstania z ojcem, nie wie jeszcze, że dopiero pół wieku później uda mu się ułożyć skomplikowaną układankę, jaką jest jego rodzinna historia.
Książka została wyróżniona Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2018. Natomiast Mariusz Kalinowski, tłumacz jej z języka szwedzkiego na polski, otrzymal nagrodę za najlepszy przekład.

Didier Eribon ,,Powrót do Reims"
Druga R-E-W-E-L-A-C-J-A! Świetnie napisana i mądra książka esej, która pomaga zrozumieć gniew ludu wyrażany na francuskich ulicach w ramach protestu żółtych kamizelek. Książka jest wielowątkowa, m.in. o tym, jak to jest być gejem i dlaczego wszyscy geje uciekają do stolicy kraju (w tym przypadku Paryż). O tym, jak trudno wyrwać się z biedoty i jak system edukacyjny to skutecznie utrudnia. O tym, jak trudno przebaczyć apodyktycznemu ojcu i że zrozumienie jego motywacji przychodzi z reguły za późno. O tym dlaczego skrajna lewica przestaje być bardziej atrakcyjna, niż skrajna prawica (dzięki tej książce czytelnik zrozumie, dlaczego wyborczy lewicy głosują dziś we Francji tłumnie na Front Narodowy Marii Le Pen). No i w końcu o tym jak rodzi się rasizm i jak jest wykorzystywany przez polityków. Książkę niełatwo się czyta, ale warto poświęcić jej czas. Zapada w pamięć, zmienia obraz świata, łamie stereotypy, zmusza do przemyśleń.

Eva Garcia Saenz De Urturi ,,Cisza białego miasta"
Niezaprzeczalnie to świeży powiew na terytorium opanowanym przez skandynawskie kryminały. ,,Cisza" jest częścią pierwszą trylogii ,,Białego miasta", która stała się fenomenem czytelniczym, a powieści znalazły się wśród najlepiej sprzedających się e-booków w Hiszpanii. W życiu przeczytałem setki kryminałów, lecz ten jest wyjątkowy - tchnie świeżością i oryginalnością, a Vitoria w Kraju Basków, piękne zabytkowe miasteczko, w którym rozgrywa się akcja doskonale podkręca atmosferę tajemniczości i legend w życiu codziennym jego mieszkańców. Fantastyczna pierwsza część trylogii to moim zdaniem jeden z najbardziej inteligentnie napisanych kryminałów jakie ostatnio czytałam. Gorąco polecam!

Elia Barcelo ,,Kolor milczenia"
Książka 2017 roku w Hiszpanii! Zachęcam do jej przeczytania, bo to idealne  ,,czytadło" na dzisiejsze tropikalne upały. Pewnego dnia bohaterka malarka wyrusza w podróż w rodzinne strony, by na podstawie zdjęć, dokumentów i rozmów zrekonstruować bieg wydarzeń i ostatecznie rozwiązać gnębiące ją tajemnice. Realia lat 30., 50. i 60. przeplatają się ze współczesnością, a bolesne piętno tzw. białego terroru i epoki Franco odciska się na kolejnych pokoleniach jej rodziny.
Trudno się od tej książki oderwać. Mnie na przeczytanie jej wystarczyły dwie noce. Bo mamy tu zbrodnię, zdrady i głęboko skrywane tajemnice wplecione w klimatyczny obraz luksusowego marokańskiego życia, czyli to wszystko co każdy lubi: ekscytującą mieszankę kryminału i sagi rodzinnej, której tragiczna przeszłość i głęboko skrywane sekrety po latach wychodzą na jaw.

Agata Tuszyńska ,,Oskarżona: Wiera Gran"
To była jedna z tych książek, którą chciałem koniecznie przeczytać, ale ciągle brakowało na to czasu. W końcu się udało i nie żałuję. ,,Przejmująca" – tym jednym słowem opisałbym jej treść.
Wiera Gran to najpopularniejsza żydowska pieśniarka w końcu lat 30. ubiegłego wieku (piękna z fantastycznym głosem (niski alt), często porównywana do Edith Piaf). W czasie wojny występowała w lokalach warszawskiego getta. Aż zdarzyło się coś, co przekreśliło jej karierę na zawsze – oskarżenie o współpracę z niemieckim okupantem. Do końca życia próbowała oczyścić swoje imię, walcząc z piętnem kolaborantki. Dlatego najbardziej poruszający dla mnie jest ten fragment książki, kiedy w paryskim mieszkaniu Wiery Gran doszło do awarii kanalizacji. W efekcie łazienka emerytowanej artystki zatonęła w fekaliach. Uznała to za najgorszą rzecz, jaka przytrafiła jej się w życiu. ,,Musiałam szmatą zbierać, gołymi rękami" - opowiada Agacie Tuszyńskiej - ,,To jest nie do opisania, co się działo we mnie. A potem trzeba było się myć. Czyścić, oczyścić. Zgiń, zgiń, plamo przeklęta. Klasykę pani zna? Jestem napiętnowana na resztę życia".