• Korzystaj z Systemu Informacji Prawnej LEX!
  Szukasz obowiązującego aktu prawnego. Może potrzebujesz aktu już nieobowiązującego lub czekającego na wejście w życie. Albo rozdziału czy paragrafu z Czytaj więcej
 • Lekcje biblioteczne dla przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych
  Przedszkolakom i uczniom najmłodszych klas szkół podstawowych proponujemy udział w lekcjach bibliotecznych, które organizujemy w Bibliotece dla dzieci Bibluś. Zajęcia Czytaj więcej
 • Cztery kawiarenki językowe i jedna szachowa
  Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza mieszkańców miasta Nowej Soli i powiatu do kawiarenek językowych.Proponujemy cztery kawiarenki: * kawiarenka rosyjska, którą prowadzi Halina Czytaj więcej
 • E-BOOKI. Codziennie czekają darmowe kody!
  Od kilku już miesięcy z naszą pomocą możecie bezpłatnie korzystać z polskiej wypożyczalni książek elektronicznych Legimi, na którą (uwaga!) składa Czytaj więcej
 • ACADEMICA to supernarzędzie, dzięki której masz dostęp do ponad 2 mln dokumentów - książek i czasopism naukowych
  ACADEMICA to supernarzędzie, dzięki której masz dostęp do ponad 2 mln dokumentów - książek i czasopism naukowych. Oto kolejny dowód, że Czytaj więcej
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie literatury na świecie może ponownie trafić w ręce Olgi Tokarczuk. Tym razem za powieść ,,Prowadź swój pług przez kości umarłych", która w 2017 roku została zekranizowana przez Agnieszkę Holland i Kasię Adamik w filmie ,,Pokot". Tokarczuk ma szansę powtórzyć sukces z zeszłego roku. W 2018 uhonorowano ją Bookerem za ,,Biegunów".

W finale nagrody Man Booker International Prize Booker 2019 znaleźli się:
    • Alia Trabucco Zeran, ,,The Remainder"
    • Marion Poschmann, ,,The Pine Islands"
    • Jokha Alharthi, ,,Celestial Bodies"
    • Annie Ernaux, ,,The Years"
    • Juan Gabriel Vasquez, ,,The Shape of the Ruins"
    • Olga Tokarczuk, ,,Drive Your Plow Over the Bones of the Dead"

,,Prowadź swój pług przez kości umarłych"
Za tę książkę Tokarczuk zdobyła nominację do nagrody Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju z siedzibą w Londynie. Wyróżnienie przyznawane jest dla najlepszej literatury przetłumaczonej na język angielski.
,,Kryminał oferuje inspirujące wręcz pomysły na postrzeganie szaleństwa, społecznej niesprawiedliwości wobec ludzi marginalizowanych, praw zwierząt, hipokryzji religii i wiary w predestynację" - napisano w krótkim uzasadnieniu nominacji. Według jurorów "Prowadź swój pług przez kości umarłych" to ,,idiosynkratyczne i utrzymane w atmosferze czarnego humoru oskarżenie o przypadkowe zepsucie świata naturalnego przez ludzkość" - pisano w uzasadnieniu nominacji dla Olgi Tokarczuk za ,,Prowadź swój pług przez kości umarłych".
Akcja rozgrywa się w Kotlinie Kłodzkiej. Główną bohaterką jest Janina Duszejko – kiedyś inżynier mostów, a dziś wiejska nauczycielka angielskiego, geografii i dozorczyni domów letniskowych. Jej pasją jest astrologia, a wielką miłością wszelkie zwierzęta. Gdy dzieje im się krzywda, Janina upomina się o szacunek dla zwierząt, przestrzega przed bezmyślnym niszczeniem przyrody, donosi nawet na policję, ale nikt się nie przejmuje kobietą, która uważa, że świat jest odbiciem tego, co zapisane w gwiazdach, a w wolnych chwilach czyta Williama Blake’a, którego właśnie tłumaczy jej przyjaciel.
Pewnego dnia dowiaduje się o śmierci sąsiada kłusownika – mordercy saren, potem o następnej ofierze… Seria mniej lub bardziej niewytłumaczalnych zgonów rośnie, a na śniegu nie ma innych śladów jak tylko zwierzęce... Janina próbuje zbadać sprawę własnymi metodami. Ma własną teorię na temat motywu i sprawcy, ale policja ignoruje ją, traktując jak nieszkodliwą dziwaczkę.
Książka miała swoją polską premierę w 2009 roku. Została wydana nakładem Wydawnictwa Literackiego i była nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2010. Na podstawie książki powstał film ,,Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik. To swoisty ,,thriller moralny z kryminalną zagadką". W rolach głównych: Agnieszka Mandat, Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał i Patrycja Volny. Obraz przyniósł Holland Nagrodę im. Alfred Bauera na festiwalu Berlinale.

Międzynarodowa Nagroda Bookera
Międzynarodowa Nagroda Bookera to prestiżowe literackie wyróżnienie przyznawane w Wielkiej Brytanii autorowi najlepszej książki przetłumaczonej na język angielski. Od 1969 do 2014 roku przyznawana była autorom pochodzącym ze Wspólnoty Brytyjskiej, Irlandii i Zimbabwe. Ostatnie edycje są już otwarte dla wszystkich autorów piszących po angielsku - w zeszłym roku nagrodę otrzymał izraelski pisarz Dawid Grosman (,,Wchodzi koń do baru").
The Man Booker International Prize została ustanowiona w 2005 roku i początkowo przyznawana była co dwa lata. W 2016 roku The Man Booker International Prize połączono z nagrodą dla zagranicznej powieści przyznawanej przez ,,Independent". Obecnie otrzymują ją rokrocznie autorzy i tłumacze.
W ubiegłym roku Oldze Tokarczuk przyznano Bookera za książkę ,,Bieguni" (,,Flights") w tłumaczeniu Jennifer Croft, pierwszą powieść polskiej autorki przełożoną na język angielski. - ,,Bieguni" to róg obfitości wypełniony zachwytami. Ta książka jest pełna energii, błyskotliwa, dowcipna, całkowicie wciągająca - mówiła Lisa Appignanesi, przewodnicząca jury.
- Z tego mam największą satysfakcję, że to książka pisana 12 lat temu, która dostała drugie życie. Teraz książki strasznie szybko znikają z rynku. Pojawiają się, płoną przez moment, potem zupełnie idą w zapomnienie. A tu pojawiła się okazja, żeby wrócić do ,,Biegunów" i widzę, że ta książka dalej jest aktualna. Zuniwersalizowała się przez to, że czytają ją teraz na świecie po angielsku. Fajnie – komentowała swoją nominację Olga Tokarczuk w rozmowie z Emilą Padoł.
Gala rozdania nagród odbywa się w londyńskim Victoria&Albert Museum. Zwycięzcę Bookera 2019 poznamy we wtorek, 21 maja 2019.