Program realizowany jest we współpracy
z Instytutem Książki

Dyskusyjne Kluby Książki (DKK) to grupy osób w różnym wieku, które lubią czytać i spotykają się, aby porozmawiać o książkach. Projekt powstał w 2007r. z inicjatywy Instytutu Książki oraz British Council i jest adresowany do czytelników korzystających z bibliotek publicznych w całej Polsce. Oparty został na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie przeczytanych książkach oraz kształtuje przekonanie, iż nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Klubowicze spotykają się raz w miesiącu i wspólnie czytają książki, które sami wybierają, dyskutują o nich, piszą recenzje. Projekt ten jest adaptacją brytyjskiej idei reading clubs - wspólnego czytania i wspólnej rozmowy o książkach. Istotnym elementem spotkań jest ich swobodna forma. Kluby poprzez swoją działalność podnoszą rangę czytelnictwa i książki wobec innych konkurencyjnych sposobów spędzania wolnego czasu.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Soli działają dwa kluby: jeden dla dorosłych i jeden dla dzieci, których moderatorkami są:
Agata Wojtkowiak i Monika Piotr.