Najpiękniejsza książka świata została wydana w Polsce! To werdykt prestiżowego konkursu

Przykład bezbłędnej pracy edytorskiej, zdjęcia umieszczone z ogromnym wyczuciem i wrażliwością, a oprawa introligatorska dopełnia książkę prostotą i siłą – to werdykt prestiżowego konkursu 50 Books | 50 Covers, w którym został nagrodzony Dziennik podróży Bolesława Stelmacha. Książka zaprojektowana przez Idalię Smyczyńską i Roberta Zająca została wydana w 2016 roku przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie.

Dziennik podróży jest zapisem procesu powstawania Teatru w Budowie – Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Zwycięstwo w międzynarodowym konkursie architektonicznym w 2009 roku zapoczątkowało trwającą siedem lat wyprawę przez czas opracowywania nowej koncepcji i przebudowy „współczesnych ruin” – teatru operowego, którego projektowanie i budowa rozpoczęły się w 1972 roku, a zakończyły w roku 2016. Druk i oprawa nagrodzonej publikacji zostały wykonane w drukarni Petit skład-druk-oprawa Wojciech Guz i wspólnicy z Lublina.

To już drugie wyróżnienie dla Dziennika podróży. W 2016 roku projekt książki otrzymał nagrodę na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie w konkursie Edycja.

50 Books | 50 Covers to konkurs na najlepiej zaprojektowaną książkę roku. Wyróżnienie przyznawane jest od 1923 roku i uznawane za jedno z najbardziej prestiżowych w branży projektowania graficznego na całym świecie. Nagrodzone książki reprezentują najlepsze i najciekawsze trendy w projektowaniu graficznym w Stanach Zjednoczonych i Europie. Konkursowi towarzyszy wystawa, na której można oglądać nagrodzone publikacje. Organizatorem konkursu jest AIGA (Amerykański Instytut Sztuki Graficznej). Od 2012 partnerem konkursu jest Design Observer.

Źródło: Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”/ Fot. Maciej Rukasz