Historia

Historia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowej Soli datuje się od 3 maja 1947 roku. To niespełna 70 lat, a jednocześnie dwie ery. Swoje korzenie ma mocno osadzone w erze Gutenberga, a wkroczyła właśnie w Erę Informacji.

Pierwsza siedziba Biblioteki mieściła się przy ulicy Witosa, gdzie rezydowało również Muzeum Miejskie i redakcja „Gazety Zielonogórskiej”. Część książek pochodziła ze zbiorów Biblioteki Powiatowej w Kożuchowie, część z darów od mieszkańców miasta.

Wraz z przeniesieniem siedziby powiatu do Nowej Soli, w 1953 r. Biblioteka zaczęła pełnić funkcję placówki powiatowej. Równolegle rozwijała się w Nowej Soli sieć miejska.

W 1958 r. powołano Oddział dla Dzieci i stopniowo, funkcjonujące do 2010 r. cztery filie miejskie:

Filia Nr 1 przy ul. Głogowskiej 28,

Filia Nr 2 przy ul. Chrobrego 60,

Filia Nr 3 przy ul. Wojska Polskiego 62a,

Filia Nr 4 od 1983 r. przy ulicy1 Maja 18 c, w 2003 r. przeniesiona do lokalu przy ul. 1 Maja 14.

W 1964 r. Biblioteka otrzymała siedzibę przy ul. Parafialnej 2, gdzie funkcjonowała do grudnia 2010 r.

W 1975 r. wraz z likwidacją powiatów Biblioteka utraciła status placówki powiatowej.

Po przemianach w roku 1989 stała się instytucją podległą samorządowi gminy Nowa Sól Miasto.

W 1993 r. Oddział dla Dzieci otrzymał nową siedzibę przy ul. Parafialnej 2d.

Kierowali nią kolejno:

Leokadia Fertner do 1956 r.

Michał Dzwonko do 1978 r.

Halina Mysłek do 1991 r.

Małgorzata Lachowicz-Murawska do 2006 r.

Od 1 stycznia 2007 r. dyrektorem biblioteki jest Elżbieta Gonet.

W styczniu 2011 r. Biblioteka zaczęła funkcjonować w nowej siedzibie przy ul. Bankowej 3, która przygotowana została w ramach projektu: Przebudowa obiektów przy ul. Bankowej na potrzeby Miejskiej Biblioteki Publicznej. Z dotacji unijnych, w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, samorząd, który od wielu lat przymierzał się do realizacji tej inwestycji, otrzymał dofinansowanie w postaci 50 % kosztów niekwalifikowanych. Przedsięwzięcie swoim zakresem objęło przebudowę dwóch budynków położonych przy ulicy Bankowej, wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu. Jeden z nich to willa z lat 20. XX w., którą wzniesiono dla dyrektora fabryki nici Gruschwitz Textilwerke. Zdewastowany przez działania wojenne obiekt, po remoncie został przeznaczony na potrzeby szpitala dziecięcego, a następnie na dziecięce przychodnie specjalistyczne. Drugi obiekt, który został nie tylko wyremontowany, ale i rozbudowany - to były budynek rejestru usług medycznych. Ponadto z przyległego terenu został utworzony wewnętrzny park z elementami małej architektury, projektowaną zielenią i siecią chodników oraz amfiteatrzykiem na dziewięćdziesiąt miejsc, zbudowanym w ramach tego samego projektu.

Po przeniesieniu zbiorów ze starej siedziby i zbiorów ze zlikwidowanych z dniem 1 grudnia 2010 r. trzech filii oraz zainstalowaniu elektronicznego systemu wypożyczeń, 31 stycznia 2011 r. został otwarty Oddział dla Dzieci, nazwany Biblusiem, a 14 lutego 2011 r. Biblioteka Główna.

W nowosolskiej Bibliotece przez ponad 60 lat pracowało wiele osób bardzo mocno związanych z instytucją, często przez całe życie zawodowe, ludzi niezwykle zaangażowanych i oddanych pracy, pełnych troski i starań o właściwe warunki dla czytelników i zbiorów. Należeli do nich m.in. Stanisława Bendowska, Maria Elińska, Maria Ulanowska, Janina Sauter, Danuta Partyka, Barbara Malinowska, Zdzisława Olszewska, Barbara Słomska, Jadwiga Maciąg, Zofia Ulanowska, Wiesława Szanter, Janina Firmanty, Halina Pietkiewicz i z pracujących obecnie wieloletnich bibliotekarzy: Maria Przedwojska, Alicja Nowaczyk, Beata Hajdrych.

Opracowała: Elżbieta Gonet